O bibliotece

Biblioteka Gminna w Przodkowie funkcjonuje nieprzerwanie od 1948 roku.

Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo mieści się w Przodkowie przy ul. Gdańskiej 3 Biblioteka jest gminną instytucją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej.

Organizatorem Biblioteki jest Gmina Przodkowo. Nadzór nad Biblioteka sprawuje Wójt Gminy.

Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczności lokalnej, jej edukacji kulturalnej oraz upowszechnianiu wiedzy.

Biblioteka prowadzi wypożyczalnię dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnię ogólną z księgozbiorem podręcznym i czasopismami oraz czytelnię internetową z siedmioma stanowiskami komputerowymi ze stałym szybkim łączem internetowym dla czytelników.

Poza tym biblioteka posiada komputery z oprogramowaniem „Libra 2000”, drukarki, kserokopiarki, faks, skaner.

Księgozbiór biblioteki to obecnie 16499 woluminów, w tym:

7535 – literatura piękna dla dorosłych
4056 – literatura dla dzieci
4908 – literatura popularnonaukowa

Biblioteka przez lata prowadziła szeroką działalność kulturalno – oświatową.

Lekcje biblioteczne, przeglądy nowości, wystawy tematyczne, wycieczki do BIBLIOTEKI – TO STAŁE DZIAŁANIA Biblioteki. Praca z dziećmi, ferie dla dzieci, spotkania z pisarzami, wystawy tematyczne prac mieszkańców gminy, spotkania czytelników i sympatyków biblioteki wpisały się na stałe w kalendarz imprez bibliotecznych.

Historia

Biblioteka Gminna wiele razy zmieniała siedzibę, z Gromadzkiej przekształciła się w Gminną, ale cały czas służy społeczeństwu.

Biblioteka przez lata miała swą siedzibę w różnych miejscach – w budynku Gromady, a następnie Urzędu Gminy, na stryszku w Szkole Podstawowej, w budynkach prywatnych. Od 1990 roku Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo ma swoją stałą siedzibę w lokalu należącym do gminy przy ulicy Gdańskiej 3. Biblioteka przez lata się rozwijała. Jej pierwszą kierowniczką była pani Helena Kreft. Zbiory biblioteki liczyły wówczas 200 woluminów. Gdy w 1962 roku bibliotekę przejęła pani Elza Mazur zbiory liczyły 5160 woluminów.

Od 1978 roku bibliotekę prowadzi Danuta Rzepka. Zapis w księdze inwentarzowej to 11500. W dniu dzisiejszym jest ponad 31000. Oczywiście Biblioteka nie posiada tyle woluminów, gdyż przez lata książki z różnych powodów ubywały.

Biblioteka w Przodkowie zawsze dobrze służyła społeczeństwu. Mimo licznych przeprowadzek, zawsze dążyła do ulepszeń, unowocześnień, żeby jak najlepiej pełnić swoją rolę. Przez lata zmieniały się władze, zmieniała się koniunktura, raz było lepiej dla bibliotekarstwa, raz gorzej, ale biblioteka stale się rozwijała. Do 1990 roku biblioteka prowadziła 8 punktów bibliotecznych, w tym jeden tzw. wzmocniony we wsiach w gminie.

Biblioteka przez lata prowadziła dość szeroką działalność kulturalną i oświatowa. Lekcje biblioteczne, przeglądy nowości, wystawy tematyczne, wycieczki do biblioteki to stałe działania oświatowe. Praca z dziećmi, spotkania z pisarzami, wystawy, spotkania czytelników i sympatyków biblioteki należą do stałych w działalności biblioteki.

Przez lata gościliśmy w bibliotece wielu ciekawych gości, pisarzy, dziennikarzy, podróżników. Byli u nas m.inn. – Jan Piepka, Stanisław Janke, Jerzy Treder, Eugeniusz Pryczkowski, Lesław Furmaga, Zbigniew Branach, Krzysztof Petek, Mirosław Stecewicz, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Perepeczko, Marta Fox, Monika Szwaja.

Obecnie, biblioteka to wypożyczalnia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dobrym, aktualnym stale uzupełnianym księgozbiorem, czytelnia ogólna z księgozbiorem podręcznym oraz czasopismami i czytelnia internetowa z trzema stanowiskami komputerowymi ze stałym łączem internetowym dla czytelników.

Wyposażenie

Sala komputerowa

Wyposażona w drukarkę, skaner, faks i Internet. W naszej czytelni można za darmo wyszukać w Internecie interesujący Państwa temat. Przed przystąpieniem do korzystania z urządzenia należy zapoznać się z zasad użytkowania sprzętu komputerowego.

Sala z rzutnikiem

Nasza sala nie tylko dla młodzieży. Zapraszamy najmłodszych w grupach na pokazy, bajki, filmy.

Kącik regionalny

Zapraszamy na poznanie kultury i tradycji naszego regionu poprzez piękne malowidła oraz wyeksponowane przedmioty.

Kącik dla dzieci

Zapraszamy najmłodszych do naszej biblioteki. Drodzy rodzice pamiętajcie o swoich dzieciach idąc do biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo serdecznie zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do korzystania z usług biblioteki.

Dane Adresowe

83-304 Przodkowo
ul. Gdańska 3

+48 535 007 362
+48 (058) 68 19 997

biblioteka@przodkowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałki 8.oo -17.oo
Wtorki 8.oo - 19.oo
Środy 12.oo - 16.oo
Czwartki 8.oo - 17.oo
Piątki 8.oo - 17.oo

Skip to content