Historia
Biblioteka Gminna wiele razy zmieniała siedzibę, z Gromadzkiej przekształciła się w Gminną, ale cały czas służy społeczeństwu.

Biblioteka przez lata miała swą siedzibę w różnych miejscach - w budynku Gromady, a następnie Urzędu Gminy, na stryszku w Szkole Podstawowej, w budynkach prywatnych. Od 1990 roku Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo ma swoją stałą siedzibę w lokalu należącym do gminy przy ulicy Gdańskiej 3. Biblioteka przez lata się rozwijała. Jej pierwszą kierowniczką była pani Helena Kreft. Zbiory biblioteki liczyły wówczas 200 woluminów. Gdy w 1962 roku bibliotekę przejęła pani Elza Mazur zbiory liczyły 5160 woluminów.

Od 1978 roku bibliotekę prowadzi Danuta Rzepka. Zapis w księdze inwentarzowej to 11500. W dniu dzisiejszym jest ponad 31000. Oczywiście Biblioteka nie posiada tyle woluminów, gdyż przez lata książki z różnych powodów ubywały.

Biblioteka w Przodkowie zawsze dobrze służyła społeczeństwu. Mimo licznych przeprowadzek, zawsze dążyła do ulepszeń, unowocześnień, żeby jak najlepiej pełnić swoją rolę. Przez lata zmieniały się władze, zmieniała się koniunktura, raz było lepiej dla bibliotekarstwa, raz gorzej, ale biblioteka stale się rozwijała. Do 1990 roku biblioteka prowadziła 8 punktów bibliotecznych, w tym jeden tzw. wzmocniony we wsiach w gminie.

Biblioteka przez lata prowadziła dość szeroką działalność kulturalną i oświatowa. Lekcje biblioteczne, przeglądy nowości, wystawy tematyczne, wycieczki do biblioteki to stałe działania oświatowe. Praca z dziećmi, spotkania z pisarzami, wystawy, spotkania czytelników i sympatyków biblioteki należą do stałych w działalności biblioteki.

Przez lata gościliśmy w bibliotece wielu ciekawych gości, pisarzy, dziennikarzy, podróżników. Byli u nas m.inn. - Jan Piepka, Stanisław Janke, Jerzy Treder, Eugeniusz Pryczkowski, Lesław Furmaga, Zbigniew Branach, Krzysztof Petek, Mirosław Stecewicz, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Perepeczko, Marta Fox, Monika Szwaja.

Obecnie, biblioteka to wypożyczalnia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dobrym, aktualnym stale uzupełnianym księgozbiorem, czytelnia ogólna z księgozbiorem podręcznym oraz czasopismami i czytelnia internetowa z trzema stanowiskami komputerowymi ze stałym łączem internetowym dla czytelników.

Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo 83-304 Przodkowo ul. Gdańska 3 tel. (058) 68 19 997